Zarządzanie w firmie z branży obróbki metali

Kalkulacja kosztów, czyli jak szybko tworzyć wyceny w branży metalowej?

Z pewnością, jako osoba odpowiedzialna za koordynację produkcji znalazłeś się w sytuacji, kiedy napływało do Ciebie wiele zapytań o wycenę. Możliwe, że masz swój własny sposób na przygotowanie odpowiedniej oferty. Presja czasu, naciski ze strony klientów, skutkują stresem, pochopnymi a czasami może też niefortunnymi decyzjami. Podpowiemy Ci, jak w prosty sposób możesz przyśpieszyć przygotowywanie wycen w branży metalowej.

Ustandaryzowanie procesu produkcji

Standaryzowanie całego lub częściowego procesu produkcji w Twojej firmie może mieć spektakularny wpływ na przyśpieszenie pracy i działalności za którą odpowiadasz. Za ustandaryzowanie rozumiemy wyznaczenie norm – jakiego rodzaju materiałów oraz ile czasu Twoja firma potrzebuje do wyprodukowania podobnych do siebie zleceń.

Zgromadzenie tej wiedzy wymaga rzetelnego przeanalizowania historii produkcji. Bazując na poprzednich zleceniach, obserwujesz, ile czasu Twoi pracownicy potrzebowali na produkcję wału lub osi korzystając ze stali nierdzewnej a ile z wysokowęglowej.

Taka analiza byłaby czasochłonna, wymagałby od Ciebie podsumowania i zagłębienia się w historię poprzednich zleceń. Monitorowanie historii w celu korygowania początkowych założeń byłoby naturalnym jej elementem. Jednak doświadczenie i wiedza z niego płynąca przekładałby się na szybkość odpowiedzi na zapytania od klientów.

Łatwo dostępne archiwum zleceń

W takim momencie, nieocenioną pomoc niosą aplikacje wspierające proces produkcji. Wspierające oprogramowanie zbiera w jednym miejscu m.in.:

 • historię zleceń,
 • czas produkcji,
 • koszty materiałów.

Warto korzystać z pomocy narzędzi, dzięki którym nie musimy się martwić o przeszukiwanie katalogów i plików z poprzednimi zamówieniami. Dobre oprogramowanie dla przemysłu pomoże Ci zebrać wszystkie dane w jedno miejsce, nanosić zmiany, a co za tym idzie – szybko dostarczać odpowiedź klientom.

Takie archiwum zleceń produkcyjnych, które sam przygotujesz, przyśpiesza przygotowywane przez Ciebie wyceny ponieważ:

 • znając wymagania klienta co do charakteru zamówienia i materiału, którego potrzebuje – łatwo wycenisz jego zamówienie bazując na poprzednich, podobnych do tego,
 • możesz szybko porównać oferowaną wycenę w poprzednimi i dokonać ewentualnych zmian, zasugerować inne materiały skutkujące zmianą ceny lub skróceniem czasu wykonania

Dodatkowo, masz możliwość oceny, które z obecnych zleceń produkcyjnych są atrakcyjne dla Twojej firmy pod względem zyskowności. Analizując obecny stan prac w Twojej firmie, masz możliwość podjęcia decyzji, które z ewentualnych przyszłych zleceń będzie bardziej rentowne.

Pracując na tak odpowiedzialnym stanowisku wolisz pracować na faktach, dzięki czemu w oczach swoich klientów i współpracowników jesteś rzetelny i prawdomówny. Odpowiednio dobrane oprogramowanie dla przemysłu jest w stanie pomóc Ci w byciu dobrze poinformowanym, realistycznym oraz szybkim. Daj szansę sobie oraz swojemu przedsiębiorstwu i wypróbuj najnowocześniejsze aplikacje w swojej firmie.

3 komentarzy

 • Bearmet 2016-11-07 at 07:45

  Przydatne porady dla początkujących w branży. 🙂 Pozdrawiamy!

  • Ewa Celmerowska - Softmetal 2016-11-14 at 10:43

   Cieszymy się bardzo,że nasz artykuł okazał się przydatny.
   Jeszcze w tym tygodniu pojawi się nowy artykuł – zapraszamy do odwiedzania naszej strony.
   Pozdrawiamy!

 • Leszek 2017-12-19 at 16:18

  Również tutaj podkreślę jak bardzo ważne jest posiadanie dobrych partnerów techicznych dla linii produkcyjnych zwłaszcza jeśli chodzi o elementy łatwo zużywające się (mówię tu np. o centralnym smarowaniu linii – akurat my może liczyć na gacola i nigdy się dotąd nie zawiedliśmy) natomiast należy pamiętać, że ostateczna wycena zależy własnie od takich czynników

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie publikowany