Aplikacji do zarządzania produkcją w branży obróbką metali Softmetal

7 sposobów rejestracji realizacji zlecenia produkcyjnego

Rejestracja czasu realizacji konkretnego zlecenia produkcyjnego dostarcza nam cennych informacji. Dzięki tej wiedzy możemy określać:

  • terminy dostaw wyrobów gotowych,
  • koszty robocizny,
  • zyskowność zleceń produkcyjnych.

Spośród wielu możliwości rejestracji, zaczynając od ręcznego zapisu w zeszycie po zaawansowane technologicznie automatyzmy, wybrałem 7 typowych sposobów zapisu czasu realizacji zlecenia produkcyjnegoI to niezależnie od tego, jakiego systemu do zarządzania produkcji używasz: ERP, MRP, APS czy MES.

1. Początek i koniec zlecenia produkcyjnego

Zazwyczaj kierownik rejestruje czas rozpoczęcia i zakończenia realizacji zlecenia produkcyjnego.  W mniejszych zakładach produkcyjnych osobą pełniącą tę funkcję może być właściciel. Przy takim podejściu, dysponujemy poglądową informacją. Przykładowo, zlecenie produkcyjne A zrealizowaliśmy w ciągu dwóch dni, a zlecenie B w ciągu trzech.

2. Bieżąca ilość godzin poświęcona na operację w zleceniu produkcyjnym

Kierownik posiada informacje o operacjach, z jakich składa się zlecenie produkcyjne, na bieżąco rejestruje ilość godzin, jaką każdy z pracowników poświęcił na wykonanie przydzielonej operacji. Ten sposób rejestracji mocno angażuje kierownika. Wymaga od niego systematyczności i uważności. Co więcej, każde odroczenie momentu wprowadzania danych zwiększa prawdopodobieństwo pomyłki.

3. Uzupełnianie przewodnika zlecenia produkcyjnego

Każde zlecenie produkcyjne posiada swego rodzaju przewodnik – listę operacji, którą należy wykonać, aby je zrealizować. Dysponując przewodnikiem zlecenia produkcyjnego, pracownik wpisuje liczbę przepracowanych godzin, bądź godzinę rozpoczęcia i zakończenia operacji.

4. Rejestracja za pomocą czytnika kodów kreskowych 

Podobnie jak wyżej i w tym sposobie rejestracji każde zlecenie produkcyjne posiada przewodnik zlecenia i listę operacji do wykonania podczas produkcji. W tym przypadku każda operacja na liście posiada swój kod kreskowy. Osoba rejestrująca, zazwyczaj jest to pracownik, za pomocą czytnika kodów kreskowych sygnalizuje start, jak i zakończenie operacji.

5. Rejestracja za pomocą ekranów dotykowych 

Analogicznie jak w sytuacji zastosowania czytników kodów kreskowych, pracownik za pomocą ekranu dotykowego oznacza:

  • rozpoczęcie operacji,
  • następnie jej zakończenie.

6. Automatyczna rejestracja za pomocą czujników lub kamer 

Rejestracja za pomocą czujników lub kamer wymaga posiadania linii produkcyjnej, uporządkowanego procesu produkcji, wówczas w wyznaczonych miejscach następuje automatyczna rejestracja. Przykładowo może to być monitorowany podajnik, w którym następuje odbiór i zapis sygnału.

7. Automatyczna rejestracja przez maszynę

To najbardziej precyzyjny z wymienionych sposobów rejestracji czasu realizacji zlecenia produkcyjnego. Przygotowana do produkcji maszyna, otrzymuje listę operacji z komputera sterującego i automatycznie raportuje czas rozpoczęcia i zakończenia zadania. W tym przypadku rejestr nie tylko dotyczy godzin, ale minut i sekund, w których zlecenie produkcyjne zostało zrealizowane.

Zostaw komentarz

Twój e-mail nie będzie publikowany